pondělí 26. prosince 2011

Prostě jiné Vánoce

Tenhle rok máme Vánoce tak nějak naruby. 
24. jsme měli krocana, brambory a spoustu sladkého. Nakonec tu bylo víc než 20 lidí a myslím, že večeře se v celku vyvedla. 25. dojídání. 
S dárky je to taky tenhle rok trochu na hlavu - 24. po večeři každý dostal jeden, večer jsme si rozbalili dárky, co mě/Tomovi dal Ježíšek-Tomášek a Ježíšek-Kačenka. A 25. dopoledne jsme vyponožkovali ponožky, co nám nadělil Santa-spolubydlící. 


Už je sice po Vánocích, ale pořád je období zimy a taky období zimní výzdoby na ulicích. Proto přidávám fotku, kterou jsem několika lidem slíbila, abyste viděli jak krásnou výzdobu tu mají. Není to jen tak hnusné jak to vidíte, ve skutečnosti je to ještě kýčovitější, více světélkující než to vypadá. Navíc to mají na hlavních ulicích před hodně obchody....Tohle vidíme každý den, když jdeme na mashrutku (před pizzerií) - prostě radost pro oči.

pátek 23. prosince 2011

Vánoce se blíží a vánice snad taky

Moc novinek nemáme...tak aspoň píšeme, že stále žijeme a máme se dobře. Těšíme se na cestu do Íránu a taky na zítřejší Vánoce s krocanem a 14dalšíma lidma.
Včera padal sníh takže budeme mít bílé Vánoce a dokonce máme i stromeček....

 Přejeme Veselé Vánoce a Šťastný nový rok!!!

sobota 10. prosince 2011

Víza - první krok k cestě do Iranu

Včera jsme konečně byli naposledy na ambasádě a dostali zpátky pasy i s vízama :)
  1. Na ambasádě nám řekli, že víza vyřizují jen pro Arménce, a proto mi musíme nejdříve získat nějaký číselný kód, tedy žádat přes někoho třetího (ve skutečnosti íránská společnost - po přečtení recenzí na internetu a pár e-mailech jsme zvolili TouranZamin).
  2. Shodou okolností paní z TouranZamin byla v Jerevanu ve stejném hotelu jako my na školení, takže jsme zaplatili cash (35euro/os.) a nemuseli jsme řešit jiný způsob (převod peněz na švýcarský bankovní účet).
  3. Kód nám poslali asi do 4prac. dnů (i když na internetu uvádějí 7-10dnů).
  4. Na ambasádě jsme se oháněli kódy a pasy a naivně si mysleli, že to nám bude stačit. Vyvedli nás z omylu - bylo třeba ještě mít: účet od zaplacení poplatku za víza (50euro/os.) v bance; fotku, kterou jsme samozřejmě neměli (mají tu hrozně levný fotky - 500dram/4fotky - asi 25Kč); vyplnit další papír; kopii pasu a pas samotný.
  5. O dva dny později jsme naběhli se všemi papíry a zjistili, že mají dva dny volna (na ambasádě nám řekli jen o jednom).
  6. O další dva dny později jsme se probojovali přes asi milion lidí v dost chaotické frontě k přepážce a dozvěděli se, že máme počkat. Po 15minutách sezení mi to nedalo a šla jsem se znovu probojovat frontou, tentokrát úspěšně. Docela komické bylo, že jsme tam nechali pasy a oni nám napsali jen cosi v íránských klikihákách na náš zmačkaný papír, že to máme ukázat až si půjdem vyzvednout víza.
  7. Po dvou dnech jsme tam znovu naklusali v čas, který nám byl určen a znovu nás čekala chaotická fronta, pak nám konečně dali pasy s vlepenýma vízama.

!!!teď už nám nic nebrání ve výletu takže v lednu tradáááááá!!! a pak se těšte na článek

středa 7. prosince 2011

Gyumri aneb pizza, vodka a konečně pizza

Vážení čtenáři konečně jsem se dostal od uklízení, vaření, pečení, praní a samozřejmě žehlení k tomu, abych Vás potěšil a napsal konečně brilantní článek.

Nejdůležitější zprávou je, že jsem si koupil nový svetr (už asi před měsícem), Katka sice taky, ale tu už není tak podstatné.

Zpátky k výletu : Tento víkend za slunečného počasí jsme vyrazili vstříc druhému největšímu městu Arménie - Gyumri. Předešlé zvěsti o tomto městě nebyli příliš přívětivé (město v troskách po ničivém zěmětřesení z roku 1926 a poté znovu v roce 1988 - v epicentru města Spitak síly 7,2 stupňů Richterovy stupnice).

Cesta: Poprvé od našeho pobytu jsme vyrazili na "hlavní autobusové nádraží", které je velké asi tak jako parkoviště před panelákem plné mašrutkek a tak zhruba dva autobusy. Dokonce v budově fungují i dvě autobusové společnosti provozující linky do Turecka. Cesta po hodinovém čekání a vyjednání soukromé mašrutky (bylo nás 15) proběhla v rámci možností arménských silnic hladce.

Příjezd: Gyumri nás velmi mile překvapilo alespoň co se centra města týče. O rozbořených domech nelze mluvit (zde však musím podotknout, že pozůstatky zemětřesení jsou cítit na okrajích města). První náš program byla výstava fotografií (EVS očima dobrovolníků), která nás trochu zklamala svou velikostí. Následoval oběd a poprvé pizza (v arménském stylu takže žádná Itálie se nekonala). Poté jsme dostali rozchod, který jsme využili k ubytování u našich milých hostitelů (Adam, Kasper a super-extra Andresz).


Večer následoval krátký seminář a podruhé pizza tentokrát v opravdu špatném podání (přišla mi jak konzumovat polévku - kořenili asi podravkou). Párty která následovala pro nás nebyla zrovna nejpovedenější, ale vylepšili jsme ji přesunem k našim hostitelům spolu s dalšími 10 lidmi a nákupem vodky. Zbytek večere proběhl v rytmu rozhovorů piva a vodky. Bohužel jsem byl společensky unaven a líný na to si vyndavat spacák takže jsem spal pod neuvěřitelně kousavou dekou.

Druhý den: Ráno, jak malované, venku slunce svítí, naši hostitelé v dobré náladě aspoň co se Kaspera a Andresze (Polák s duší Latinské Ameriky) týče. Naše nálada rapidně vzrůstala s postupující snídaní, která se skládala nejprve z čaje, ale pak z ohnivé vody. Koupili jsme o láhev více a přece ji nenecháme chudinku samotnou (podotýkám byl to Andrezse nápad). Proběhla také potřetí pizza, ze včerejšího večera.

Po vydatné snídani jsme se odhodlali na obhlídku města, která byla velmi příjemná. Následovalo nechutné práškové cappuccino, které mělo s cappuccinem společný jen název na menu. A únavná 2 hodinová cesta do Jerevanu - domu.

P.S. viděli jsme dvě úžasné děti na svatbě (že by budoucí novomanželé????)







úterý 6. prosince 2011

Pojištění - 2.část

Jsem překvapená jak ti Francouzi v pojišťovně pracují - peníze mám na účtu a  všechno se vyřešilo od doby kdy jim přišli účty, faktury a zprávy asi za 15 dní i s převodem peněz. 
Bylo trochu problematické a zdlouhavé získat všechny papíry od doktora, dohledat a vyplnit všechno, co je požadováno pojišťovnou. Od poslání dokumentů do pojišťovny to, ale probíhalo překvapivě plynule a rychle. Nikdo se mě už na nic neptal, dokonce ani arménská pošta nevytvořila problém v podobě ztráty dopisu (čehož jsme se trochu báli) a dopis do Francie doručila za asi 4dny.
Jak to tedy probíhalo:
21.10. doktor, 15.11. poslaný dopis, 19.11. přijali dopis, 30.11. uznali, že mi dají peníze, 5.12. mám peníze na účtu